Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil şehremaneti Reis beyıydı. Annesi İsmet Kadın, uzun seneler Kerkük mebusu olarak uhde yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Mir’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Bağdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri mütehassısı oldu. Ihtisas sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle beraberinde Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile ılımlı Gün doğusu Teknik Üniversitesi Mütevelli Astronomi Mirkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları sinein Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Oturmuş’nun ilk başkanı olarak uhde aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. Mirkanlığı döneminde faziletliöğretimde okullaşma tartıında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher mirladı. Bilimsel yayınlarda da önemli artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman nüshaları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Cihan Dirlik Örgütü’nün kasılmaunda uhde almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun mirkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak uhde almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç zaman, Yönetim Kuruluna da dü zaman başkanlık yapan Doğramacı 1968 yılında mirkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince başkan ve genel aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mirkanlığını yürütürken, Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce mirkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve sıhhat bilimleri yerında çok nüshada bilimsel makalesi, betik fasılü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok bol derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Türe ve Tatlıcagörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi birokkalı devletin başkanı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en faziletli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve pek çok ulusal büyüklenme Doğramacı’evet en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Makro Budun Meclisi namına Talih Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 senevi balkonı çocuklara, dinçlere ve bütün insanlığa ihtimam aşkıyla geritir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın pek çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunmuş olduğu ulamalarla sıhhat, yetişek ve bilgi sinein yarattığı kurumlarla baştan sona çizgiırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir